بسم رب الحسین

سلام

متن پیش رو صرفا یک نقد از دیدگاه یک جوان می باشد و فقط بر اساس مشاهدات و تجربیات شخصی خودم می باشد.

قوه قضاییه از مهم ترین ارکان حکومت اسلامی می باشد که ضعف در عملکرد و یا عملکرد قوی آن باعث جلب اعتماد مردم نسبت به حکومت عدالت طلبی حکومت  می شود. در اصل 156 قانون اساسی ما قوه قضاییه را قوه ای مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت و عهده دار وظایفی است که شرح آن در اصل ذکر شده به صورت تیتر وار آمده است.

در چند سال گذشته شاهد برخورد های قوی و ضعیف از این قوه بسیار مهم بوده ایم، به خصوص عملکرد آن از 1388 مورد رصد بسیاری از اقشار مردم بوده و هست. از همان روز های ابتدایی بعد از شروع لشکر کشی های خیابانی عدهای بازی خورده  مشغله این قوه بیشتر شد ولی متاسفانه با برخورد ضعیف خود باعث شد که این افراد نه تنها از سزای کار خود نهراسیده بلکه بی مهباتر به کار خود ادامه دهند. البته چیزی که مهم بود و هست برخورد با سران و مهره های اصلی این حرکت ضد قانونی و دینی می باشد نه عده ای جوان که با تاثیر پذیری از رسانه های غربی نظیر صدای امریکا، بی بی سی فارسی و.. پا به خیابان ها گذاشتند و به ظن خو طرف دار عدالت و آزادی هستند اما چه آزادی ای در مجال این مطلب نیست.

با گذشت زمان اذهان عمومی بیشتر خواستار  محاکمه این چند نفر شدند بگذریم از این که قوعه قضاییه روز به روز با عملکرد ضعیف خود مردم را از قبل نا امید تر کرد. با این حال هنوز امید به افرادی دیگر بود که این امید نیز تقریبا نا امید شده،آقا زاده ها بله آقازاده ها از دیگر عناصر بسیار مهم در اغتشاشات88 بودند  از نفرات اصلی که همه آنها را می شناسیم فائزه و مهدی هاشمی هستند.

حدودا 4 روز پیش بود که خبر حکم فائزه هاشمی رفسنجانی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی را شنیدیم وی به 6 ماه حبس و 5 سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی و رسانه ای و مجازی محکوم شد.

این توهین آمیز ترین حکم به شعور مردمی بود که با دیدن این همه فعالیت غیر قانونی وی خود خوری می کردند و امیدشان به عدلیه حکومت اسلامیمان بود. حکم صادر شده برای متهم این پرونده که در چند مورد از تجمع‌های غیرقانونی پس از انتخابات سال 88 از جمله تجمع 25 خرداد، تجمع 26 خرداد مقابل صداوسیما، تجمع 30 خرداد و حتی آشوب خیابانی روز عاشورا دوشادوش عوامل منافقین و بهاییت حضور داشته و حاضران را به ادامه آشوب و فتنه‌گری ترغیب میکرده کرده است، در مقایسه با احکام صادر شده برای اغلب محکومان فتنه، تفاوت قابل توجهی دارد.

 بنده حدس می زنم که این پدیده از معجزات آقازادگی است. مگر نه این است که در اصل 20 قانون اساسی صراحتا آمده است که همه افراد اعم از مرد و زن یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با موازین اسلام برخورداند؟؟؟

در این اصل حرفی از آقا زادگی زده نشده است اگر قوه قضاییه به اصول قانون ما احترام نگذارد و با سازش کاری و مماشات با مجرمین برخورد نکند شاید  دیگر نتوان به دیگر احکام قوه قضاییه اعتماد کرد. این نوع حکم کردن خیلی از قضات ظاهرا مستقل، مطمئنا  به طور مستقیم به ضرر نظام اسلامیمان خواهد بود.

مسئولین قوه قضاییه، قضات محترم و جناب آقای لاریجانی فراموش نکنید که جامعه ما همیشه پر بوده از این نوع فراز و نشیب ها که همیشه مردم به حمایت از نظامشان در صحنه ولوشو سیاست  آمده اند اگر این گونه باشد شاید نظر مردم هم نسبت به حکومت عوض شود و...

آن وقت دیگر جای گلایه ای باقی نخواهد ماند چون این گونه اتفاقات فقط برای مردم جنبه فتنه را ندارد بلکه فتنه مهم تر برای مسئولین است.

 

از این یک نفر بگذریم

با چشمان خود دیده ام که جوانی ساده و  اصطلاحا بچه مثبت مجبور به درگیری و دفاع از حق خود در خیابان شده  و شدیدا مورد برخورد نیروی انتظامی و قوه قضاییه واقع شده و حتی در کنار اتهامی که شاید به حق به او وارد شده باشد، به نا حق از سوی قضات مرود اتهام ناروای دیگر  قرار گرفته باشد.

البته در موارد مشابه که شاید شاهد اتفاقات خیلی قبیح تر از سوی اراذل و اوباش بودیم، قوه قضاییه خیلی ساده و عادی برخورد کرده و حتی یک روز هم اراذل و اوباش را در بازداشت نگه نداشته باشد.

این نوع تصمیم گیری ها در جای جای بدنه قوه قضاییه دیده می شود . چندی پیش وقتی در حال بازگشت از دانشگاه به همراه یکی از دوستانم بودم از رادیو مطلب حیرت انگیزی شنیدیم که: 500 میلیارد تومان برای جابه جایی 40 زندان از داخل7 شهر به خارج شهر تخصیص داده شده. با یک حساب سر انگشتی میتوان فهمید که با این مبلغ دست کم 5500 نفر از زندانی های جرایم غیر عمد را به خانه هایشان فرستاد شاید مسئولین ما حساب و کتاب بلد نیستند

 بگذارید

5555.555=500000000000/90000000

یعنی اگر حد اکثر مبلغ بدهکاری آنها را 90 میلیون که معادل دیه کامل  امسال است فرض کنیم بیش از 5 هزار نفر به منزل هایشان راهی می شوند. البته فراموش نباید کرد که خیلی از افرادی که به دلیل جرایم غیر عمد در زندان ها به سر می برند بده کار مبلغ کمتر از 1 میلیون تومان هستند. البته بگذریم از این که هر زندانی به طور متوسط البته  به نظر بنده روزانه 10 هزار تومان خرج دارد.

 شما قضاوت کنید شاید حواس مسئولین به مشکلاتی مهم تر باشد. با این همه پول چند نفر را می توان آزاد کرد؟

5هزار نفر؟

6 هزار نفر؟

7 هزار نفر؟

یا...

مگر ما چند زندانی جرایم غیر عمد داریم؟

این ها همه یادآوری است به مسئولین عزیر فراموش نکنید اگر مردم قدرت سوال از شما را نداشته باشند خدا دارد.

وقت کم است و مطلب بسیار، مسئولین فکر نکنید ما اختلاس 3000 میلیارد تومانی را فراموش کرده ایم خود را به کوچه علی چپ زده ایم

یاحق
موضوع :
اجتماعی ,  سیاسی ,  عمومی ,