بسم رب الحسین


پریسا جلالی
- وقتی دختر و پسر راضی اند باید برویم سر اصل مطلب و قصه مهریه و ... .
- 3000 سكه تمام بهار آزادی البته طرح قدیم !
- حتما شوخی می فرمایید! پسر من اگه همه دارایی های اقوام و فامیل را هم جمع كند نمی تواند این مهریه نجومی را پرداخت كند .
- شما پدر داماد هستید و نگران آینده. خب ما هم نگران آینده دخترمان هستیم. تازه نگران نباشید چون كی مهریه را داده و كی گرفته؟! پس دخترعمویش كه مهریه چیدن سكه از كره زمین تا ماه را در قباله اش نوشتند چه؟
- این همه جوان نگون بخت كه پشت میله های زندان افتاده اند همین فكرها را می كردند.
- پدرجان! آقا داماد قبلا طی صحبت با عروس خانم این شرط را قبول كرده و اعلام رضایت كرده اند بهتر است دهانتان را شیرین كنید !
قصه پر غصه مهریه های نجومی حكایت پردرد از صفحات زندگی جوانان دم بخت امروزی و حتی جوانانی است كه شاید چند سال پیش پای سفره عقد نشستند و حالا افسوس قبول مسئولیتی بس فراتر از توان شان را می خورند .
قصه ای كه فراتر از هزار و یك شب برایشان ماجرا ساخت و هر چه بیشتر پیش می رود قربانیان بیشتری هم برجا می گذارد .
مهریه بالا؛ آزادی مشروط!
آری. مهریه های نجومی تا به حال قربانیان زیادی داشته است .
مهریه هایی كه نه به صغیر رحم می كند و نه كبیر. هم مردان اسیر آنند و هم زنان در چنبره اش ناگزیر به نبردند .
مردانی كه مهریه همسرانشان همچون گرزی بالای سرشان خودنمایی می كند و در هراس از دست دادن آزادی مشروط! مجبور به پیروی از اوامر و دستورات همسرند و چه زنانی كه برای گرفتن حق طلاق و فرار از زندگی ای سرشار از ظلم و ستم ناچار حق شان را بخشیده اند .
مردانی كه از فشار روحی و روانی ناتوانی پرداخت مهریه كمر خم كرده اند دم نمی زنند و زنانی كه به طمع دریافت مهریه تن به ازدواج داده و حالا در راهروهای دادگاه با شوهری ندانم كار مواجهند .
دختری كه به خاطر فشار خانوادگی ناشی از تجملات در خانه می ماند تا شوهری برایش پیدا شود كه مهریه ای كلان قباله اش كند و پسری كه به خاطر نداشته ها ناگزیر به فراموشی دختر مورد علاقه اش است .
زنی كه برای گرفتن سرپرستی تنها فرزندش از شوهر معتاد مهریه اش را می بخشد و مردی كه همه دارایی اش را به نام والدینش می كند تا از زیر بار مهریه به همسرش رها شود . و در نهایت پدر و مادرهایی كه در این میان میزبان فرزندانی می شوند كه تازه به خانه بخت فرستاده بودند .
مهریه های نجومی یا همان مهریه های كلان كه با شمش طلا و سكه و هواپیما گاهی هم اعضای بدن و زمانی هم مواردی غیر عرف مثل بال مگس و غیره نه تنها پسران بلكه دختران و خانواده های هر دو را گرفتار می كند .
اما هر زمان از مهریه های بالا حرف می زنیم ذهنمان به آن سوی میله های زندان می رود و جوانی كه به همین علت در بند است و دخترانی كه مسبب آن بوده اند. خانواده ها چطور؟ واقعا چه كسی مقصر است و مسئول این همه ندانم كاری و تصمیم های آنی و دیون كلان كیست؟
اگر خطاست چرا آمارها روز به روز صعودی تر شده و هشدارها به افزایش این دیون جدی تر؟ چرا دختران آینده شان را در گرفتن مهریه می دانند و پسرها دید مثبتی به این سنت ندارند؟ چرا مهریه بالا ارزش است و كم بودنش بی ارزشی؟
به راستی چه اتفاقی باعث شده این همه وقت و هزینه و فرصت از محاكم قضایی تلف شود تا پرونده های مهریه را بررسی كنند؟ چرا تا دیروز مهریه سنتی حسنه بود و امروز اژدهایی خون آشام بر آن چنبره زده است؟
پشت میله های غفلت
شاید صحبت با افرادی كه درگیر و دار پرداخت و دریافت مهریه فرصت های زندگی را از دست می دهند به این سوالات پاسخ دهد؛ چند مثال واقعی از زندگی هایی كه یك پای دعوا و مشاجراتش مهریه است:
- رضایی. 32 ساله ام. اهل شیراز اما ساكن تهران .
- اغلب دوست ندارند خودشان را معرفی كنند اما شما ...
- بگذارید جوانان مثل من بفهمند همین طوری نباید تصمیم بگیرند و به حرف خانواده و تجربیات شان احترام بگذارند. اگر همان موقع كه 1355 سكه مهریه همسرم كردم حواسم را جمع می كردم امروز مجبور نبودم پشت میله های زندان حسرت لحظه های عمرم را بخورم و برای عشق و اعتماد تاوان بدهم .
- شغل تان چه بود كه تصور می كردید می توانید چنین مهریه ای را بپردازید؟
- اصلا فكر نمی كردم همسرم با من این كار را بكند. حاضر نیست با خانواده ام زیر یك سقف زندگی كند، دعوایمان شد و در نهایت مهریه اش را اجرا گذاشت .
حالا قصد دارید چه كار كنید؟
- منتظرم ببینم چه سرنوشتی منتظرم است !
سرنوشتی كه خودمان برای خودمان رقم می زنیم و منتظریم همه كارهایمان را به گردن زمانه و سرنوشت بیندازیم .
از معرفی خودش هراس دارد. می گوید از وقتی اینجا هستم مادرم فقط گریه می كند و پدرم حال و وضع خوبی ندارد. تابه حال حرف زندان و بازداشت هم در خانواده مان نبود چه برسد به اینكه میله های زندان را لمس كنم .
این جوان 29 ساله در ادامه گفت و گویش اضافه می كند: یك سال با هم آشنا بودیم و به هر ترتیبی بود خانواده ام را راضی كردم با دختر موردعلاقه ام ازدواج كنم. اما وقتی عقد كردیم فورا مهریه 700 سكه ای اش را اجرا گذاشت .
- توان پرداخت داری؟
- ندارم. اما فعلا باید تا اثبات این موضوع بازداشت باشم .
- هنوز هم باورم نمی شود. این حرف ها فقط در فیلم ها نیست. عاشقش بودم و حرف بزرگ ترها به مغزم فرو نمی رفت. فكر می كردم همه چیز ظاهر افراد است در واقع گول خوردم .
مهریه وحشتناك نیست
مهریه موضوع پیچیده و وحشتناكی نیست. یك سنت حسنه و هدیه ای كه مرد به زن می دهد. اما گاهی این هدیه خیلی بزرگ تر از توان مالی مرد است .
برخی تصور می كنند برای پز دادن یا اثبات ادعای عشق یا درك ارزش زن باید هدیه ای به میزان تعداد سال های عمر عروس خانم یا به وسعت مساحت كره خاكی و یا تعداد پرهای پرندگان و غیره مهر كنند اما این اظهارات خلاف این را ثابت می كند .
نه زیادش ضامن خوشبختی است و نه كمش نافی عشق .
اما آیا مهریه تضمینی برای زندگی پس از طلاق هست آن هم برای زنان جوانی كه ناخواسته در زندگی مشترك به شكست می رسند؟
- منیژه. س. 28 سال سن دارم و دو فرزند با همسری معتاد به شیشه .
- فكر می كردی روزی با مردی ازدواج كنی كه معتاد باشد؟
- خانواده اش می دانستند و به من نگفتند. شنیده ام برای همین مهریه ام را پایین گرفتند كه اگر توانستم با پسرشان زندگی كنم كه هیچ در غیراین صورت مجبور نباشند برای طلاقم مهریه سنگینی بپردازند. همه جور سختی را در زندگی اش كشیدم و با نداری هایش سركردم .
- قصد داری مهریه ات را بگیری؟
- برای گرفتن بچه ها مجبورم ببخشم چون گفته درصورتی بچه ها را می دهد كه 10 سكه را به او ببخشم. اگر بچه ها را نبرم بدون آنها می میرم و اگر به پدرشان بدهم معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظارشان است .
این سرنوشت شوم فقط نصیب زنانی نمی شود كه تن به ازدواج با مردان كم درآمد داده اند. هستند زنانی كه شوهران ثروتمندی دارند اما مجبور شده اند مهریه های كلان شان را ببخشند .
درست مانند مرضیه. ك كه می گوید: وقتی از شوهرم جدا شدم در بهترین نقطه تهران آپارتمان داشت كه از ابتدا قول بخشیدنش را به من داده بود. اما وقتی زنی سر راهش سبز شد همه چیز را فراموش كرد. البته من هم مقصر بودم و تلاش نمی كردم جلوی دخالت های مادرم كه مانع آرامش مان شده بود را بگیرم. به هر حال جدا شدیم و وقتی دادگاه حكم به پرداخت مهریه ام داد فهمیدم همه دارایی اش را به طور موقت به نام دوستش كرده كه مجبور نباشد ریالی به من بپردازد
در پاسخ به این سوالم كه چرا شكایت نكردی؟ می گوید: دستم جایی بند نبود و قانونا هیچ چیزی نداشت كه به من بدهد. من ماندم و دختر
یك ساله ام.
نه كم و نه زیاد
«مهریه های بالا ضامن خوشبختی نیست . »
مجید كاشانی عضو هیات علمی دانشگاه و جامعه شناس این طور می گوید و برای نظریاتش دلیل خوبی دارد .
وی در گفت و گو با گزارشگر كیهان معتقد است كه مهریه بالا هم به سختی و مشكلات دختری كه مهریه اش را می خواهد و هم برای پسری كه مسئول پرداخت آن است منجر می شود.
این استاد دانشگاه می گوید: از این پدیده كه مهریه های زیاد به سود دختران است سوء برداشت شده چون بسیارند مردانی كه پرداخت مهریه بالا را تقبل كرده اما با درگیری و كش مكش و رفتارهای آزاردهنده دیگر، از پرداخت مهریه سرباز می زنند در صورتی كه بسیاری از دختران و زنان كه مهریه بالا داشته اند از گرفتن مهریه انصراف داده اند چون می دانند مرد قادر به پرداخت نیست و بهتر است برای نجات از شرایط موجود كوتاه بیایند.
وی دیگر اشتباه رایج از حسن مهریه زیاد را این طور شرح می دهد: این موضوع كه اگر مهریه كم باشد مرد قادر به طلاق همسر اول و ازدواج مجدد می شود هم صحیح نیست چون ملاك ازدواج مهریه نبوده كه به خاطر آن زندگی مشترك را با شكست تمام كند. همان طور كه مهریه زیاد برای مردان خطرآفرین است به همان میزان برای زنان و دخترانی كه مهریه های زیادی دارند آسیب رسان است.
این استاد دانشگاه امتیاز مثبت مهریه های پایین را دارای حسن برای مردان و هم برای زنان می داند چرا كه هر زمان اراده كردند قادر به پرداخت از جانب مرد و دریافت از سوی زن خواهد بود. شواهد ما از آراء دادگاه ها نشان می دهد افرادی كه مهریه زیاد را انتخاب می كنند بیشترین ضرر را كرده اند اما مهریه های متوسط بیشترین نفع را داشته است.
دكتر امان الله قرائی مقدم آسیب شناس اجتماعی هم نظریات خوبی دارد.
از دید او كه در گفت و گو با خبرنگار سرویس گزارش كیهان در میان می گذارد می توان تعیین میزان مهریه زیاد را عامل بالارفتن سن ازدواج دانست.
وی می گوید: قانون باید تمهیداتی در این مورد بیندیشد. پیشنهاد می كنم زن هم سهم مساوی از اموال مرد پس از ازدواج داشته باشد در این صورت زن نگران استقلال مالی و آینده اش نیست و به مهریه های نجومی فكر نخواهد كرد.
در این صورت هر دو با تلاش زیاد برای استحكام پایه های خانواده و زندگی مشترك تلاش می كنند و هرگز به مهریه های بالا روی نمی آورند. چون زن هم می خواهد به نوعی در زندگی اش استقلال مالی از مرد داشته باشد مهریه های نجومی رواج یافته كه با این روش می توان به خواسته زنان هم اهمیت داد.
این آسیب شناس اجتماعی در ادامه اظهار
می دارد: باید به این سوال پاسخ داده شود كه هدف از ازدواج چیست؟ غرب زدگی عامل این اختلافات و مشكلات است. در صورتی كه اگر ازدواج ها براساس شناخت و ادراك متقابل و اعتقادات قوی بنیان گذاری شود و دختران به این فكر كنند كه آینده من با شوهرم تامین خواهد شد هیچ وقت به طلاق فكر نمی كنند كه بهای آن معامله و سوداگری بر سر مهریه اتفاق بیافتد.
وی تاكید می كند كه در گفت و گو با مسئولان ذی ربط اعلام شده كه 72 درصد طلاق ها از جانب زنان تقاضا می شود كه در این صورت نمی توان انتظار داشت جامعه بر پایه خانواده های مستحكم باشد در صورتی كه با رفع شبهات آینده اقتصادی زن و شراكت از زندگی زناشویی با تقسیم اموال می توان این مشكل را حل و فصل كرد.
و شاید این بهترین راهكاری باشد كه به دور از شعار زدگی بتوان به آن جنبه عملیاتی بخشید.
گزارش روز کیهان
موضوع :
سیاسی ,