بسم الله الرحمن الرحیم
جشنواره فیلم فجر با تمام داستان های تکراری خود نظیر بازار سیاه بلیت، فروش بیش از ظرفیت گیشه ها و... در حال برگزاری است. گشت ارشاد فیلمی از سعید سهیلی یکی از فیلم هایی است که ظاهرا با طی پیچ و خم های فراوان توانسته خود را به جشنواره برساند و ظاهرا باب میل بعضی ها هم قرار گرفته است.
داستان فیلم  ظاهرا حکایت  از  بی چارگی دو جوان و یک مرد میانسال دارد، که با پوشیدن لباس بسیجیان و امربه معروف دختر و  پسران جوان  و در نهایت گرفتن پولی از آنان برای گذشتن از جرمشان،  روزگار خود را می گذرانند.
 این سه با درست کردن ماشینی شبیه به ماشین گشت ارشاد و پوشیدن لباس و درست کردن ظاهرشان شبیه به بسیجیان به ارشاد دختران و پسران می پردازند  پولاد کیمیایی و ساعد سهیلی دو جوان به ظاهر بسیجی  پسران را بازداشت و آنها را مجبور به دادن پول به جای رسیدگی به جرمشان می کنند  فرخ نژاد نیز  در نقش حاج عباس، فرماندهی اکیپ سه نفره، را بر عهده دارد.
مطلبی که در این فیلم مهم است  نمایش بسیجیان به عنوان اشخاصی زورگو و رشوه گیر است که همه مدل رفتاری از آنها سر میزند. نکته قابل توجه آن است که هیچ وقت بسیج در قالب گشت ارشاد در جامعه ظاهر نشده است و در این فیلم جوانان را افرادی بی اطلاع از قوانین جامعه نشان می دهد که عده ای از این بی اطلاعی
آنها سوء استفاده می کنند.
از این نکته نباید غافل بود که  منع روابط آزاد دختر و پسر عقیده سطحی این سه هست و در حوادثی که در این فیلم رخ می دهد این عقیده با حرف زدن نیوشا ضیغمی که نقش دختری بدحجاب و سابقه روابط جنسی  نامشروع را دارد تغییر می کند و و این افکار در سر حاج عباس پرورانده می شود که باید با دانه درشت ها و کسانی که فساد اقتصادی داردند برخورد شود نه عده ای جوان که فقط با هم دوست هستند و در قسمت هایی دیگر،می خواهند یه کار هنری انجام دهند و خوانندگی کنند
سوال این جاست که چرا به این فیلم که اساسی ترین شرعیات در آن رعایت نشده،  و در آن انواع گناهان در حال انجام است مجوز اکران داده میشود؟
چرا به فیلمی که به طور علنی به شجره ای طیبه توهین و بی احترامی شده مجوز داده شده؟
امیدواریم این روند در سینمای ما اصلاح شود.
البته این فیلم نکته های قابل توجه زیادی داشت که متاسفانه در این یادداشت نمی گنجد.

موضوع :
اجتماعی ,  سیاسی ,